HOT Boom BoOm! NEW UPDATE BMTPRO V.44 xiaomei imei & Huawei news

Status
Not open for further replies.

mehdi hd

Member
Apr 4, 2017
5
5
iran
♨Bmt pro v44 major update will start !!




HUAWEITAB / FASTBOOT:


✳1.Enter Emergency download mode Kirin 710(8x-y9,..) from fastboot mode for unbrick not need authorize

✳2.unlock bootloader and lock bootloader from fastboot without oem key from fastboot huawei 2016< hisi phone (honor 7 -p9 lite-y5 ,...) need authorize fastboot

✳3.unlock bootloader and lock bootloader from fastboot without oem key from fastboot huawei 2016> hisi phone (honor 8 -honor 8 lite ,...) need authorize fastboot

ANDROID LAB :


✳UPDATE SU BINARY AND FIXED HANG ON LOGO IN ANDROID 9 -10 and bypass FDE encryption security system BOOT.IMG ROOTED SAMSUNG(ARM-X86 -64BIT)
PHONE FOR BYPASS DM AND DRK MAKE FULL ROOTING WITHOT CONNECTING ANY
ROOTED PHONE SUPPORT ANDROID 2.x-4.x-5.x-6.x-7.x-8.x-9-10(ALL ANDROID OS)
MUST OEM OFF FRP OFF CROM OFF
WRITING IN DOWNLOAD MODE


✳FIX DM ANDROID 8-9-10 AND LATER SAMSUNG PHONE DISABLE READ ONLY EXT4 PARTITION FOR PATCH CERT WITH OTHER TOOL


✳UPDATE SU BINARY AND FIXED BUGS AND FIXED HANG ON LOGO IN ANDROID 9 -10 and bypass FDE encryption security system MAKE BOOT.IMG ROOTED AOSP AND OFFICIAL
PHONE (HUAWEI ALCATEL SONY
XIAOMI ,...)(ARM-X86) PHONE FOR BYPASS DM AND MAKE FULL ROOTING WITHOT
CONNECTING ANY ROOTED PHONE SUPPORT ANDROID
2.x-4.x-5.x-6.x-7.x-8.x-9-10(ALL ANDROID OS) MUST OEM OFF FRP
OFF WRITING IN FASTBOOT MODE



✳FIX BUGS AND UPDATE MAKE SUPER BOOT.IMG V4 SAMSUNG PHONE
BYPASS LOCKSCREEN PHONE FOR BYPASS DM AND DRK WITHOT CONNECTING ANY
ROOTED PHONE SUPPORT ANDROID 2.x-4.x-5.x-6.x-7.x-8.x-9-10(ALL ANDROID OS)
MUST OEM OFF FRP OFF CROM OFF
WRITING IN DOWNLOAD MODE

✳MAKE SUPER BOOT.IMG V4 AOSP AND OFFICIAL
PHONE (HUAWEI ALCATEL SONY
XIAOMI ,...)(ARM-X86) BYPASS LOCKSCREEN PHONE AND BYPASS DM AND
WITHOT CONNECTING ANY
ROOTED PHONE SUPPORT ANDROID 2.x-4.x-5.x-6.x-7.x-8.x-9-10(ALL ANDROID OS)
MUST OEM OFF FRP
OFF WRITING IN FASTBOOT MODE





XIAOMI TOOLS:

✳Unbricker flasher tab/
Qualcomm edl flasher base emmc with orginal xiaomi files with xml file (official method!!!)
Qualcomm edl flasher base ufs with orginal xiaomi files with xml file(official method!!!)


✳model add with loader for full service !not need auth edl base emmc qulacomm phone:
REDMI NOTE 7/7S, MI 6X, MI A2, REDMI NOTE 5 Pro, REDMI NOTE 6 PRO, MI MAX 3, MI 8 LITE, MI PAD 4/PLUS, 4x, REDMI 6 PRO


✳read and write dump
✳unlock frp
✳unlock mi accunt: a:genral method ✳b:stable method in edl mode (not support FDE encryption security must write bmt xcsc patch after unlock bootloader with dongle )c: adb method not need root, unlock screen new FDE encryption security up android 9 not support must test with bmt patch for locked bootloader ,super boot for bypass lockscreen without system ui method for unlocked bootloader phones ,boot rooter for root xioami with unlocked bootloader phone , genric method unlock bootloader with 3 steps with bmt patch (unlock bootloader without calculated token key! support android 8 and low security bootloader device)

✳Phone with old security with base android 8 :mi8 se and redmi 7a and redmi y3 unlock bootloader stable with bmt method
✳REPAIR IMEI DIAG COM PORT XIOAMI QUALCOMM PHONES :
✳METHOD 1:SUPPORT NEW SECURITY WITH RSA EFS TOKEN WRITE ONLY IMEI 2 ✳METHOD 2; SUPPORT ALL XIAOMI PHONE OLD SECURITY IMEI 1 AND 2 WRITE ✳WIPE EFS IN EDL , WIPE EFS IN FASTBOOT , WIPE EFS IN TWRP MODE . active diag need root

waiting more surprise update this warm up.. bmt dongle stable and real tool doesn't need credits and Activation doesn't have any year full stable

Buy Now:

Official

Distributors & Resellers

Telegram Channel

B.M.T Dongle

BMT

PRO Successfully Logs - Screen Shot

Whats
is BMT PRO!? (Best Multi Tool)
 
Last edited by a moderator:

suriyas

Active Member
May 22, 2017
71
14
chennai
♨Bmt pro v44 major update will start !!




HUAWEITAB / FASTBOOT:


✳1.Enter Emergency download mode Kirin 710(8x-y9,..) from fastboot mode for unbrick not need authorize

✳2.unlock bootloader and lock bootloader from fastboot without oem key from fastboot huawei 2016< hisi phone (honor 7 -p9 lite-y5 ,...) need authorize fastboot

✳3.unlock bootloader and lock bootloader from fastboot without oem key from fastboot huawei 2016> hisi phone (honor 8 -honor 8 lite ,...) need authorize fastboot

ANDROID LAB :


✳UPDATE SU BINARY AND FIXED HANG ON LOGO IN ANDROID 9 -10 and bypass FDE encryption security system BOOT.IMG ROOTED SAMSUNG(ARM-X86 -64BIT)
PHONE FOR BYPASS DM AND DRK MAKE FULL ROOTING WITHOT CONNECTING ANY
ROOTED PHONE SUPPORT ANDROID 2.x-4.x-5.x-6.x-7.x-8.x-9-10(ALL ANDROID OS)
MUST OEM OFF FRP OFF CROM OFF
WRITING IN DOWNLOAD MODE


✳FIX DM ANDROID 8-9-10 AND LATER SAMSUNG PHONE DISABLE READ ONLY EXT4 PARTITION FOR PATCH CERT WITH OTHER TOOL


✳UPDATE SU BINARY AND FIXED BUGS AND FIXED HANG ON LOGO IN ANDROID 9 -10 and bypass FDE encryption security system MAKE BOOT.IMG ROOTED AOSP AND OFFICIAL
PHONE (HUAWEI ALCATEL SONY
XIAOMI ,...)(ARM-X86) PHONE FOR BYPASS DM AND MAKE FULL ROOTING WITHOT
CONNECTING ANY ROOTED PHONE SUPPORT ANDROID
2.x-4.x-5.x-6.x-7.x-8.x-9-10(ALL ANDROID OS) MUST OEM OFF FRP
OFF WRITING IN FASTBOOT MODE



✳FIX BUGS AND UPDATE MAKE SUPER BOOT.IMG V4 SAMSUNG PHONE
BYPASS LOCKSCREEN PHONE FOR BYPASS DM AND DRK WITHOT CONNECTING ANY
ROOTED PHONE SUPPORT ANDROID 2.x-4.x-5.x-6.x-7.x-8.x-9-10(ALL ANDROID OS)
MUST OEM OFF FRP OFF CROM OFF
WRITING IN DOWNLOAD MODE

✳MAKE SUPER BOOT.IMG V4 AOSP AND OFFICIAL
PHONE (HUAWEI ALCATEL SONY
XIAOMI ,...)(ARM-X86) BYPASS LOCKSCREEN PHONE AND BYPASS DM AND
WITHOT CONNECTING ANY
ROOTED PHONE SUPPORT ANDROID 2.x-4.x-5.x-6.x-7.x-8.x-9-10(ALL ANDROID OS)
MUST OEM OFF FRP
OFF WRITING IN FASTBOOT MODE





XIAOMI TOOLS:

✳Unbricker flasher tab/
Qualcomm edl flasher base emmc with orginal xiaomi files with xml file (official method!!!)
Qualcomm edl flasher base ufs with orginal xiaomi files with xml file(official method!!!)


✳model add with loader for full service !not need auth edl base emmc qulacomm phone:
REDMI NOTE 7/7S, MI 6X, MI A2, REDMI NOTE 5 Pro, REDMI NOTE 6 PRO, MI MAX 3, MI 8 LITE, MI PAD 4/PLUS, 4x, REDMI 6 PRO


✳read and write dump
✳unlock frp
✳unlock mi accunt: a:genral method ✳b:stable method in edl mode (not support FDE encryption security must write bmt xcsc patch after unlock bootloader with dongle )c: adb method not need root, unlock screen new FDE encryption security up android 9 not support must test with bmt patch for locked bootloader ,super boot for bypass lockscreen without system ui method for unlocked bootloader phones ,boot rooter for root xioami with unlocked bootloader phone , genric method unlock bootloader with 3 steps with bmt patch (unlock bootloader without calculated token key! support android 8 and low security bootloader device)

✳Phone with old security with base android 8 :mi8 se and redmi 7a and redmi y3 unlock bootloader stable with bmt method
✳REPAIR IMEI DIAG COM PORT XIOAMI QUALCOMM PHONES :
✳METHOD 1:SUPPORT NEW SECURITY WITH RSA EFS TOKEN WRITE ONLY IMEI 2 ✳METHOD 2; SUPPORT ALL XIAOMI PHONE OLD SECURITY IMEI 1 AND 2 WRITE ✳WIPE EFS IN EDL , WIPE EFS IN FASTBOOT , WIPE EFS IN TWRP MODE . active diag need root

waiting more surprise update this warm up.. bmt dongle stable and real tool doesn't need credits and Activation doesn't have any year full stable

Buy Now:

Official

Distributors & Resellers

Telegram Channel

B.M.T Dongle

BMT

PRO Successfully Logs - Screen Shot

Whats
is BMT PRO!? (Best Multi Tool)
Nice update
 

somedays

Friend's Martview
Sep 19, 2018
138
35
Malaysia
after half year without single update, post out incoming new update but no release date for it, sounds weird
 

Behruz_abab

Member
Mar 29, 2019
14
0
Tajikistan
Skype
behruz_616161
Sonork ID
0
PayPal:

Donate money to this user
BMT TEAM are you DEAD ??????????????????????????????????///
share bmt v44 to some google yandex or orther disk
your file center not working
 
Status
Not open for further replies.
Top